cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Acnelyse Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

 • Ekim 20, 2023
 • 5 dakika okuma süresi
Acnelyse Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Acnelyse Krem Ne İşe Yarar?

Acnelyse krem, içerisinde tretinoin etken maddesini içeren, retinoid krem grubundan bir ilaçtır.

Esas olarak sivilce tedavisinde kullanılır. Papüler, püstüler ve komedonal akne tedavisinde etkindir. (Sivilce çeşitleri nelerdir?)

Ancak nodülokistik adı verilen derin ve ağrılı sivilcelerin tedavisinde tek başına yetersizdir ve tetradox, zoretanin gibi haplar da tedaviye eklenmedir.

Acnelyse krem, sivilce tedavisi dışında, sivilce izleri ve melazma gibi diğer cilt lekesine sebep olan durumlarda da kullanılabilmektedir.

Sedef hastalığında kalın plaklar, liken planus, yüzde siğil, siringom, milia gibi hastalıklarda da soyucu özelliğinden dolayı kullanılabilmektedir.

Acnelyse kremin % 0.025, % 0.5 ve % 0.1 gibi farklı dozları bulunur. Hassas olan ciltlerde ve tedavi başlangıcında yüzün alışması için % 0.025 veya % 0.5 gibi düşük dozlar kullanılır.

Melazma gibi leke açma tedavisinde ise % 0.1 gibi yüksek dozlar kullanılabilir.

12 yaşından küçük çocuklarda acnelyse krem kullanılmamalıdır. Yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda ise kullanımında bir kısıtlamama bulunmamaktadır. Retinoid kremler gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.

Retinoid kremlerin etkisi genelde ilk 1 ayda ortaya çıkmaya başlar. Ancak tam olarak etki başlaması ve gözle görülür fark olması 3 ayı bulabilir.

Acnelyse Krem Nasıl Kullanılır?

 • Acnelyse krem her gün geceleri sürülür. Tüm gece yüzde tutularak sabah yıkanır. Gündüzleri, güneşe karşı hassasiyet yarattığı için kullanılmamalıdır.
 • Krem ilk sürüldüğünde hafif yanma, batma, kızarıklık gibi yan etkiler yapabilir. Böyle bir durumda krem birkaç saat gibi kısa süre yüzde tutularak yıkanır. Yüz alıştıkça bu süre uzatılabilir.
 • Tahriş yapması durumunda bir gün sürülüp bir gün sürmeme gibi bir yöntem de kullanılabilir. Ayrıca yan etkiyi azaltmak için ilk önce fito hydro gibi bir nemlendirici sürüp 10 dakika sonra acnelyse sürülebilir.
 • Acnelyse krem gerekli olan cilt bölgesine ince bir tabaka hakinde sürülmelidir. Sürüldükten sonra eller iyice yıkanmalıdır.
 • Acnelyse krem ile birlikte benzoxin, acnemix gibi benzoil peroksit içeren soyucu olan diğer kremler kullanılmamalıdır. Kullanılacaksa bir gece biri bir gece diğeri şeklinde kullanılır.
 • Retinoid kremler genel olarak göz çevresi, ağız, burun içi gibi bölgelere sürülmemelidir.
 • Krem sürülürken cilt fazla ovalanıp tahriş edilmemelidir.
 • Acnelyse krem kullanırken ve sonrasında da güneş kremi kesinlikle sürülmelidir.

Acnelyse Krem Yan Etkileri

Acnelyse kremin en sık görülen yan etkisi sürülen yerde kızarıklık, yanma, batma, cilt kuruluğu, soyulma ve kaşıntı hissidir.

Bu yan etkiler genelde kremin ilk kullandığı anda, kısa süreli olarak oluşur. Zamanla cilt alıştıkça bu yan etkiler kaybolur.

Daha nadir görülen yan etkiler ise şunlardır:

 • Ciltte koyu veya açık renk oluşumu
 • Işığa duyarlılık
 • Ciltte egzama
 • Nefes almada güçlük, dudak, diş şişmesi gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtileri
 • Skar oluşumu

Acnelyse Krem İzleri Geçirir mi?

Acnelyse kremin sivilce izi veya diğer cilt izlerini geçirici etkisi de bulunur. Ancak bu etki genelde 3-6 ay gibi uzun sürelerde ortaya çıkar.

Tek başına kullandığında iz geçirme etkisi az olabilmektedir. Bu nedenle genelde kortizon-hidrokinon ve tretinoin (hipokort-expigment-acnelyse) içeren kremler aynı anda karıştırılarak kullanılır. (Sivilce izleri nasıl geçer?)

Acnelyse Devlet Karşılıyor mu? Reçetesiz Alınır mı?

Şu anda acnelyse gibi tretinoin içeren kremler devlet tarafından karşılanmamaktadır. Ancak reçetesiz bir şekilde ücretli olarak alınabilir.

Acnelyse Yüzümü Yaktı Ne Yapmalıyım? Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Kremin en sık yan etkisi yüzde tahriş, kızarıklık, yanma yapmasıdır. Böyle bir durumda krem hemen yıkanmalı ve yüz toparlayana kadar acnelyse sürülmemelidir. Genelde kızarıklık 3-5 gün içinde düzelir. Bu süreçte nemlendirici kremler yatıştırıcı olarak kullanılabilir.

Daha sonraki dönemde cildi alıştırarak kullanma ve nemlendirici ile birlikte kullanma gibi farklı yöntemler denenebilir. İlk günlerde acnelyse krem 1 saat sonra 2-3 saat gibi arttırılarak cilt alıştırılır. Yan etki oluşmadığında tüm gece yüzde tutulabilir.

Acnelyse Krem Muadili

Acnelyse gibi diğer tretinoin krem çeşitleri yani muadilleri “Tre krem” ve “Tretin krem”dir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir