cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Cilt Hastalıkları Kozmetik

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Tedavisi Nedir?

  • Ağustos 8, 2023
  • 5 dakika okuma süresi
Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Tedavisi Nedir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir saç dökülmesi şeklidir. Tıpta androgenetik saç dökülmesi olarak bilinir.

Erkek tipi saç dökülmesinde ilk önce frontal bölge adı verilen alın üstü kısmın yanlarında dökülme ve açılma başlar. Daha sonra verteks adı verilen kafanın üst bölümünde dökülme başlar.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi benzet şekilde ortaya çıkar. Ancak kadınlarda görülen saç dökülmesinde genelde kafa tepe bölgesinde açılma daha belirgindir, saçlar ortadan ayrıldığında normalde fazla bir boş alan görülür. Alın üst bölgesindeki saçlar genelde dökülmez.

Erkek tipi saç dökülmesi genelde 20’li yaşlardan sonra başlar. Fark edilebilir bir dökülme görülmesi de 30 yaş sonrasını bulabilir.

Kadında erkek tipi saç dökülmesi evreleri

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi nedeni, ergenlikten sonra artan erkeklik hormonu olan testosterona saç kıl köklerinin aşırı duyarlı olmasıdır. Bu duyarlılık kişiden kişiye göre değiştiği için bazı insanlarda dökülme olurken bazılarında olmaz.

Testosteron vücutta dihidrotestosteron adı verilen türüne dönüşür ve bu hormon saç köklerini daha çok etkiler.

Hormonun saç kıl köküne aşırı bağlanması sonucu, güçlü olan “terminal” kıllar, kısa, güçsüz, ince olan “vellus” kıllarına dönüşür. Zaman içinde de dökülür.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, polikistik over sendromu, erkek hormonu salgılayan bir tümör gibi nedenlerle de ortaya çıkabilse de bunlar nadir olarak sebep olarak bulunur.

Erkekte görülen erkek tipi saç dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda veya erkeklerde görülebilir. Farklı tedavi seçenekleri bulunur ve bunlar cinsiyete göre bazı değişiklikler gösterebilir.

Topikal minoksidil: “Androvium” , “Alopexy t” gibi minoksidil içeren spreyler erkek tipi saç dökülmesinin ilk tedavisi olarak tercih edilir. Sprey yanında diğer tedavilere yanıt vermeyen hastalarda minoksidil hap da kullanılabilmektedir.

Bu ilaç saç köklerindeki kan akışını arttırarak saçların güçlenmesine yardımcı olur. Minoksidilin %2 ve %5’lik formları bulunur ancak etkili olabilmesi için daha çok %5’lik formu kullanılır.

Minoksidil içeren spreyler günde 2 kez kullanılır. Saçlı deriye sıkılarak elle hafifçe yayılır. Eller daha sonra iyice yıkanmalı ve vücutta başka yere ilaç gelmemelidir. Gelen yerlerde kıl çıkışı olabilir.

Minoksidilin erkek tip saç dökülmesinde etkisi 2 ay içinde başlar ancak tam etkisini genelde 6 ayda gösterir. İlaç en az 1 yıl kullanılmalıdır ve ilaç kesildikten 2 ay sonra saçların tekrar dökülebileceği bilinmelidir.

Erkek tipi saç dökülmesi şampuan ürünleri ile desteklenebilir. “Biyotinli şampuanlar” , “Ducray Anaphase + şampuan” kullanılabilecek şampuanlardan bazılarıdır.

Finasterid ve dutasterid: Bu iki maddeden birini içeren haplar tedavide kullanabilmektedir. Finasterid ve dutasterid, erkek tipi saç dökülmesinde en çok etkili olan hormon dihidrotestosteronun üretimini engeller. Bu nedenle oldukça etkilidir.

Bu ilaçlar hem erkek hem kadınlarda kullanılabilir. Ancak cinsel işlev bozukluğu, libido kaybı gibi yan etkileri görülebilmektedir. Kadınlarda ayrıca göğüslerde şişme ve hassasiyet yapabilir.

Spironolakton: Spironolakton daha çok kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için kullanılır. Bu ilaç erkeklik hormonunu hafif bir biçimde baskılar.

Spironolaktonun yan etkileri olarak baş ağrısı, libido azalması, adet düzensizlikleri, ayağa kalkınca tansiyon düşmesi, yorgunluk görülebilir.

PRP: Erkek tipi saç dökülmesi prp tedavisi ile desteklenebilir. PRP işleminde kişinin önce kanı alınır daha sonra santrifüj cihazına konulur. Daha sonra kanın üstte kalan büyüme faktörü gibi maddeleri içeren kısmı saça enjekte edilir.

PRP işlemi erkek tipi saç dökülmesinde genelde ayda bir en az 3 seans uygulanır. Fayda görüldüğü durumlarda daha uzun aralıklarla koruyucu tedavi olarak devam edilebilir. PRP tedavisi yanına minoksidil sprey tedavisi de eklenmelidir.

Mezoterapi: Mezoterapi işleminde saçlı deriye besleyici maddeler dışarıdan enjekte edilir. Mezoterapi erkek tipi saç dökülmesinde tek başına etkili olamaz. Diğer sprey ve hap tedavileri ile birlikte destekleyici olarak kullanılmalıdır.

Düşük doz lazer tedavisi: Düşük doz lazer tedavisi erkek tipi saç dökülmesinde çok nadir olsa da diğer ilaçlara cevap verilmeyen durumlarda denenebilir.

Saç ekimi: Saç ekimi erkek tipi saç dökülmesinin en kesin tedavisidir. Saç ekiminde özellikle dökülmemiş yan bölgeden alınan sağlam saçlar, dökülen bölgeye ekilir.

Saç ekimi, tamamen saçın döküldüğü durumda, saç yoğunluğunun ve gücünün yeterli olmadığı durumlarda başarısız olarak sonuçlanabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Düzelir mi?

Erkek tipi saç dökülmesi uygun tedaviler ile düzelebilmektedir. Ancak hastalığın temel nedeni doğuştan saç köklerinin erkeklik hormonuna aşırı duyarlı olması olduğundan ilaç tedavisi kesildiğinde dökülmenin tekrar başlayabileceği unutulmamalıdır.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Saç dökülmesi için gidilmesi gereken bölüm “Deri ve Zührevi Hastalıklar”dır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tıptaki Adı Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesinin tıptaki adı “Androgenetik alopesi”dir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir