cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Cilt Hastalıkları

Kasık Mantarı Nasıl Temizlenir? Kasık Mantarı İlacı Nedir?

  • Ağustos 6, 2023
  • 4 dakika okuma süresi
Kasık Mantarı Nasıl Temizlenir? Kasık Mantarı İlacı Nedir?

Kasık Mantarı Nedir? Nasıl Görünür?

Kasık mantarı, adı üzerinde cildin birbirine sürekli sürtünme halinde olduğu kasık bölgesinde çoğalan dermatofit adı verilen mantarların yaptığı bir enfeksiyondur.

Kasık mantarının belirtileri arasında, kasık bölgesinde özellikle yarım ay şeklinde kızarıklık, kaşıntı, pullanma, sulanma, kaşıntı sayılabilir. Bu kızarıklık zaman içinde veya ten rengine göre mor, kahverengi gibi renklerde de olabilir. Hastalık ilerledikçe genelde kızarıklığın çevresinde su toplamaları, kabarcıklar oluşur. (Kasık mantarı görselleri)

Tedavi edilmediğinde de genelde uyluk, genital bölge, karın gibi bölgelere ilerler. Kasık mantarı özellikle ilkbahar ve yaz gibi yoğun nemin ve terlemenin arttığı dönemlerde görülür.

Erkeklerde yumurtalık derisinin kasıkları kapatması ve hava almasını engellemesi, iç çamaşırların terlemeyi arttırması gibi nedenlerle kasık mantarı daha sık görülür. Bu nedenle terleyen bölgelerin kurulanması, pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi, sık iç çamaşırı değiştirme kasık mantarının görülme oranını azaltacaktır.

Kasık Mantarı İlacı Nedir?

Kasık mantarı ilacı doktor tarafından hastaya özel belirlenmelidir. Kasık mantarı yaygınsa veya eşlik eden tırnak mantarı, ayak mantarı, vücut mantarı gibi bir durum varsa ağızdan hap tedavileri verilmelidir. Kasık mantarı için et etkili ilaç, itrakonazol (Funit) ve terbinafin (Terbisil) içeren haplardır.

Bu tedavilere ek olarak kesinlikle kasık mantarı kremi veya spreyi de kullanılmalıdır. Hap tedavileri genelde yanıt alınana kadar ortalama 1-2 ay kullanılır. Ancak mantar hapları diğer ilaçlarla etkileşebildiği için doktor tarafından diğer kullanılan ilaçlar incelenmelidir.

Krem veya sprey tedavileri ise haptan sonra da genelde 1-2 ay daha kullanılır. Erkeklerde kasık mantarı ilacı ile kadınlarda kasık mantarı ilacı arasında bir fark yoktur. Sadece hamilelikte kasık mantarı durumunda tedaviler değişir.

Kasık mantarı kremi, losyonu ve hapı olarak kullanılabilecek ilaçlardan bazıları şunlardır:

Geçmeyen Kasık Mantarı Nedeni Nedir?

Geçmeyen kasık mantarının en sık nedeni, vücudun diğer bölgesinde de bulunan mantarlardır. Kasık mantarı kişilere en sık ayak ve tırnak mantarı yoluyla geçer. Bu nedenle kasık mantarının tedavi edilmesi için vücutta bulunan diğer mantarlar da muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir. (Ayak mantarı nedir? Nasıl tedavi edilir?)

Kasık mantarı ilaçlarının düzenli kullanılmaması da geçmeyen kasık mantarının bir diğer nedenidir. Kasık mantarı kremi veya spreyleri sabah, akşam olarak günde iki kez kullanılırken, kasık mantarı hapı ise günde bir kez, doktor tedaviyi durdurana kadar her gün kullanılır.

Kasık Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Kasık mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle cinsel birliktelik gibi yakın temas ile bulaşır. Ayrıca aynı iç çamaşırlarının giyilmesi de diğer bir bulaşma yöntemidir.

Kasık Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kasık mantarı için gidilmesi gereken bölüm “Deri ve Zührevi Hastalıklardır”.

Kasık Mantarının Tıptaki Adı Nedir?

Kasık mantarının tıptaki adı “tinea inguinalis” veya “tinea cruris”tir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir