cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Genel

Kasık Mantarı Görselleri

  • Ekim 13, 2023
  • 2 dakika okuma süresi
Kasık Mantarı Görselleri

Bacak Arası Kasık Mantarı Görselleri

Kasık mantarı veya tıptaki adıyla tinea cruris, uyluğun üst tarafında kasık bölgesinde oluşan genelde yarım ay şeklinde kızarıklık şeklinde görülen bir enfeksiyondur.

Enfeksiyonun nedeni genelde dermatofit adı verilen mantarlar veya kandida’dır. Kasık bölgesinin sürekli terlemesi, hijyene dikkat edilmemesi, fazla kilolu olma, ayak, tırnak gibi diğer bölgelerde de mantar olması durumunda daha sık görülür. Bacak arası kasık mantarının birçok farklı görüntüsü olabilmektedir.

Yarım ay şeklinde bir kızarıklık olarak görülmekle birlikte, bu şeklin kenarlarında genelde bir aktivasyon vardır. Bu aktivasyon, kenarlarda papül adı verilen kabarıklıklar, vezikül adı verilen su toplamış kabarcıklar şeklinde olabilir. Ayrıca kasık mantarı iyileşirken genelde orta kısımdan iyileşmeye başladığı için çevredeki kısım daha koyu renkli ortası daha açık renklidir.

Koyu tenli insanlarda, kızarıklık daha kahverengi şekilde görülebilir. Kasık mantarı, yayılarak genital bölge ve arkada gluteal bölgeyi de (kalça) etkileyebilir.

Kasık mantarının tedavisi için antifungal adı verilen ilaçlar kullanılır. Bunlar krem veya hap şeklinde olabilir. Tedavinin tam olarak yapılabilmesi için kesinlikle ayak, vücut ve tırnak mantarı gibi başka yerlerde bulunan mantarlar varsa bunlar da tedavi edilmelidir. (Kasık mantarı nedir, belirtileri nelerdir, nasıl temizlenir?)

Kasık mantarı tedavi edildikten sonra bile tekrarlayabilir. Aşırı terleme, hijyene dikkat etmeme ve vücuttaki diğer mantarların tedavisini almama durumunda tekrar etme olasılığı da yüksektir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir