cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Lanolin Nedir? Lanolin Krem Ne İşe Yarar?

 • Aralık 2, 2023
 • 2 dakika okuma süresi
Lanolin Nedir? Lanolin Krem Ne İşe Yarar?

Lanolin Nedir? Lanolin Ne İşe Yarar?

Lanolin, normalde tüyü olan hayvanların, kendilerini korumak ve nemlendirmek için ürettiği, mumsu yapıda bir maddedir. Ancak özellikle koyunların ürettiği lanolin, insanda bulunan yağ bezlerinin ürettiği sebum ile oldukça benzer olduğundan, krem veya losyon formunda birçok durum için kullanılabilmektedir.

Lanolin, piyasada bulunan nemlendirici, sabun, saç bakım losyonları, şampuanları gibi birçok ürün içinde bulunmaktadır.

Lanolin krem veya losyonlar, tıpkı vazelin gibi cilde sürüldüğünde su kaybını engelleyerek etkili bir nemlendirme sağlar. Vazelin bu su kaybını % 90 gibi oranlarda engellerken, lanolin % 20-30 civarında bunu başarabilir. Ancak avantaj olarak vazelin kadar ağır bir dokusu yoktur ve ciltte daha hafif bir his bırakır.

Lanolin, piyasadaki birçok farklı ürünün içinde bulunabilmektedir. İçindekiler kısmını inceleyerek ürünün lanolin içerip içermediği tespit edilebilir. Lanolin içeren ürünlerden bazıları şunlardır:

 • Göz altı kremleri
 • Dudak kremleri ve nemlendiricileri
 • Hemoroid kremleri
 • Vücut nemlendiricileri
 • Makyaj temizleme ürünleri
 • Bazı şampuanlar
 • Tıraş losyonları
 • Bebek yağları
 • Pişik kremleri

Lanolin kremlerin en sık kullanıldığı alanlardan biri, emziren annelerin meme ucu çatlaklarıdır. Meme uçları, bebek emzirme sırasında kuruyabilir, çatlayabilir ve ağrı yapabilir. Bu durumda lanolin bebekler için de güvenli kabul edilen bir nemlendiricidir.

Emzirmeye başlamadan en az 10 dakika önce uygulanması gerekir. Ancak emzirmeden önce yıkanmasına gerek yoktur. Aynı şekilde lanolin sürülmüş memeden süt sağılmasında da bir problem yoktur.

Lanolin normalde fazla bir yan etkiye neden olmaz. Ancak yüne karşı alerjisi olan kişilerde, lanoline karşı da alerji görülebilir. Alerji durumunda uygulanan yerde kaşıntı, yanma, kızarıklık, nefes darlığı, dilde, dudakta şişme gibi belirtiler görülebilir.

Lanolin çocuklar tarafından içilebilir. Bu nedenle uzakta bir yerde saklanmalıdır. İçilmesi durumunda oluşan zehirlenme belirtileri genelde hafiftir ancak hemen doktora başvurulmalıdır.

Lanolin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lanolin krem, bebekler için güvenilir kabul edilir. Göğüs ucu kremi olarak üretilen, lanolin içerikli ürünler bulunur. Meme ucunda kuruma, çatlama gibi durumlarda bebeği emzirmeden 10 dakika önce sürülmesi yeterlidir. Emzirmeden önce yıkamaya da gerek yoktur.

Lanolin ve insanlardaki sebum yani yağ içeriği oldukça benzerdir. Ancak lanolinde trigliserit adı verilen madde yoktur.

Lanolin, bir çeşit nemlendiricidir. Bu nedenle ihtiyaç duyulduğu sürece günde 4-5 kere bile kullanılabilir. Herhangi bir sorun yaratmaz.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir