cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Cilt Hastalıkları

Atopik Dermatitte Dupilumab Tedavisi

  • Eylül 17, 2023
  • 3 dakika okuma süresi
Atopik Dermatitte Dupilumab Tedavisi

Atopik Dermatitte Dupilumab Tedavisi

Dupilumab, şiddetli olan atopik dermatitte ve nemlendirici, kortizonlu kremler, metotreksat, azotiopurin, mikofenolat, fototerapi gibi diğer tedavilere yanıt vermeyen veya bu tedavilerin kullanılamadığı atopik dermatit hastalarında kullanılabilecek bir ilaçtır. (Atopik Dermatit Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?)

Dupilumab, IgG4 monoklonal antikorudur. Hem IL-4 hem de IL-13 reseptör kompleksinin bir parçası olan IL-4 reseptörünün a-alt ünitesine bağlanır. IL-4 ve IL-13, atopik dermatit hastalarında artan maddelerden biridir.

Yetişkinlerde onaylanmış dupilumab dozu, 600 mg’lık subkutan yükleme dozunun ardından iki haftada bir 300 mg’lık idame dozlarından oluşur. Yani ilk önce iğne ile 600 mg dupilumab, subkutan adı verilen deri altına uygulanır. Daha sonra da 2 haftada bir 300 mg’lık yarı dozda dupilumab iğnesi vurulmaya devam edilir.

Çocuklar için ise dozlarda değişiklik yapılır. 6 yaşında büyük atopik dermatit olan çocuklarda dupilumab kullanılabilmektedir.

  • 6-11 yaş arası ve 15-60 kg arası olan çocuklarda ilk 300 mg’lık dupilumab iğnesi yapılır. Daha sonra 2 haftada bir 300 mg yapılmaya devam edilir.
  • 6-11 yaş arası ve 60 kg’dan fazla olan çocuklarda yetişkinler gibi başlangıçta 600 mg yükleme dozu daha sonra 2 haftada bir 300 mg dupilumab uygulanır.
  • 12-17 yaş arası 60 kg’dan az olan çocuklarda başlangıçta 400 mg, daha sonra 2 haftada bir 200 mg dupilumab iğnesi yapılır.
  • 12-17 yaş arası 60 kg’dan fazla olan çocuklarda yetişkinler gibi başlangıçta 600 mg daha sonra 2 haftada bir 300 mg dupilumab dozu uygulanır.

Dupilumab’ın en sık görülen yan etkisi konjonktivittir. Gözlerde kızarma, yaşarma ve kaşıntıya neden olur. Ancak göz damlaları ile genelde bu durum kontrol altına alınır ve ilacın kesilmesine gerek kalmaz.

Dupilumab tedavisi şiddetli atopik dermatitte 6 ay-1 yıl kadar gerekirse daha uzun süre kullanılabilir. İyi yanıt alındıktan sonra kesilerek diğer tedaviler ile atopik dermatit kontrol altına alınmaya çalışır. Kontrol altına alınamadığı durumlarda ilaca tekrar başlanabilir.

Dupilumab diğer atopik dermatit ilaçlarından krem formunda olanlarla sıklıkla birlikte kullanılır. Diğer iğne ve hap tedavileri ile kullanımı ise doktor tarafından değerlendirilmeli ve ona göre karar verilmelidir.

Atopik dermatit dışında astım, nazal polip, alerjik rinit gibi diğer alerji temelli hastalıkları olan kişilerde dupilumab tedavisinin kullanımı daha faydalıdır.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir