cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Cilt Hastalıkları

Geçmeyen Sivilce Sebepleri

  • Ocak 20, 2024
  • 3 dakika okuma süresi
Geçmeyen Sivilce Sebepleri

Geçmeyen Sivilce Neden Olur?

Sivilce, cilt üzerinde veya içerisinde oluşan, siyah nokta, beyaz nokta, papüler akne, püstüler akne, nodülokistik akne gibi birçok türü olan bir cilt hastalığıdır.

Sivilce tedavisinde krem, jel, tablet gibi birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur. Hafif olan aknelerde genelde krem gibi hafif tedaviler yeterli olabilirken, ciddi olan sivilcelerde ise daha etkin tedaviler uygulanmalıdır.

Yanlış Tedavi Almak

Geçmeyen sivilcenin en sık sebebi yanlış ve doktor kontrolünde alınmayan tedavilerdir. Bazı kişilerdeki sivilce basit krem tedavilerinin düzenli kullanılması ile birkaç ay içinde toparlayabilir. Ancak şiddetli aknede kesinlikle hap tedavileri ve bunlara ek krem tedavilerine ihtiyaç duyulabilir.

Tedaviyi Düzenli Uygulamamak

Sivilcelerin düzelmemesinin bir diğer nedeni, doktorun verdiği tedaviyi düzenli uygulamamaktır. Sivilce kremleri ortalama 3-6 ay gibi bir süre düzenli kullanılmalıdır. Krem veya jellerin gündüz mü gece mi sürüleceği de önemlidir. Kısa süre kullanıp yanıt alınmadığında tedaviyi bırakmak yanlıştır.

Tetradox, Azeltin gibi antibiyotik haplar da en az 3 ay kullanılmalıdır. Bu süreden sonra işe yarayıp yaramadığına karar verilmelidir. Zoretanin gibi izotretinoin içeren ilaçlar ise kiloya bağlı olarak 6 ay-1 yıl gibi daha uzun süre kullanılmalıdır.

Adet Düzensizliği

Kadınlardaki dirençli aknenin en sık sebeplerinden biri de adet düzensizliğidir. Adet dönemi öncesinde, esnasında veya kısa bir süre sonrasında oluşan sivilcelerin nedeni hormonal dengesizlik olabilmektedir. Adet düzensizliğine bağlı olan sivilceler en sık çene bölgesinde ortaya çıkar. Ancak tüm yüzde de görülebilir. Sivilcesi olan kadınlarda adet düzensizliği mevcutsa kesinlikle bir kadın doğum doktoruna gözükmek gerekir.

Polikistik Over Hastalığı

PCOS olarak da bilinen polikistik over hastalığında kadınların yumurtalığı birçok farklı kiste bölünmüştür. Bu kistler, adet kanamasında düzensizlik, sivilce oluşumu, çocuk doğurmakta zorluk gibi durumlara neden olabilir.

Cilt Temizliği Yapmamak

Yanlış ve komedojenik makyaj malzemelerinin kullanılması sivilcelerin dirençli olmasına neden olabilir. Ne tür makyaj malzemesi kullanılırsa kullanılsın her gün düzenli olarak cilt uygun yüz yıkama jeli ile temizlenmelidir.

Bazı İlaçlar

Kortizon, lityum gibi ilaçlar sivilcelenmeye neden olabilir. Kullanılan sivilce ilaçlarıyla bir miktar hafifletilebilse de direnç göstererek ilaç kesilmeden düzelme görülmeyebilir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir