cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Sebirox Şampuan Ne İşe Yarar?

  • Eylül 27, 2023
  • 3 dakika okuma süresi
Sebirox Şampuan Ne İşe Yarar?

Sebirox Şampuan Ne İşe Yarar?

Sebirox, etken maddesi sikloproksolamin olan 100 ml’lik bir şampuandır. Sebirox şampuan, seboreik dermatit yani yağlı egzama için kullanılan bir üründür. (Yağlı egzama nedir, nasıl geçer?)

Sikloproksolamin, ciltte normal olarak bulunan ancak yağlı egzamada aşırı çoğalan Malessezia furfur isimli mantarın büyümelerini ve çoğalmalarını azaltarak, yok ederek hastalık semptomlarını azaltır.

Seboreik dermatit hastalığında, saçta kepeklenme, kaşıntı, sarı kabuklanma gibi şikayetler görülür. Ayrıca yüzde de özellikle kaş etrafı, burun yanları ve kulak çevresinde pullanmalar oluşabilir.

Sebirox şampuan bunların tedavisinde etkilidir. Yağlı egzamanın başlangıç formu olan sadece kepeklenmenin olduğu durumlarda da kullanılabilir.

sebirox ile seboreik dermatitte düzelme

Sebirox’un saçkıran tedavisinde etkili olduğu gibi bir kanı olsa da, saçkıran tedavisinde yeri yoktur. Saçkıran hastalığının nedeni mantar değil, vücut bağışıklık sistemindeki anormalliklerdir.

Şampuan, 12 yaş üstü çocuklarda kullanılabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde kullanılmasında bir sakınca yoktur. Yaşlılarda da kullanımı bir problem yaratmaz. Sadece sikloproksalamine ve şampuanın içindeki ek maddelere alerjisi olan veya daha önce kullanıldığında semptomlarda kötüleşme yaşayan kişilerde kullanılmamalıdır.

Gebelerde sebirox şampuan kullanımı önerilmemektedir. Gebelik kategorisi C’dir. Yani ne hayvan ne de insanlarda zararlarına karşı çalışma yapılmadığı için yeterli bilgi yoktur. Emzirenlerde ise kullanımında genel olarak bir problem olmadığı söylense de zorunda kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

Sebirox şampuan eczanelerden reçetesiz alınabilse de, cildiye hekimleri tarafından yazıldığında SGK tarafından karşılanmaktadır.

Sebirox şampuanın muadili “Loprox” şampuandır.

Sebirox Şampuan Zararları

Sebirox şampuanın en sık yan etkisi saçlı deride kızarıklık, kaşıntı ve yanma yapmasıdır. Ancak bu bulgular genelde kısa süre içinde geriler. Tekrarlayan uygulamalarda bu bulgular devam ederse şampuan kesilmelidir. Bunun dışında boyanmış saçlar gibi zarar görmüş saç tellerinde renk değişikliği nadir de olsa görülebilmektedir.

Şampuan kullanıldığı sırada hafif yan etkiler yapsa da uzun süreli olarak, kalıcı ve ciddi bir yan etki yapmaz. Bu nedenle güvenle kullanılabilecek şampuanlardan biridir.

Sebirox Şampuan Nasıl Kullanılır?

  • İlk bir ay, her hafta boyunca 3 gün kullanılır. Köpüğü saçlı deride hafif masaj yaparak yayılarak ortalama 3-5 dakika bekletilmelidir. Daha sonra bol su ile durulanmalıdır. Ortalama her yıkamada avuç içi kadar şampuan yeterli olur.
  • İlk 1 ay sonrasında kaşıntı, kepek gibi semptomlar azaldığında 5-6 ay boyunca haftada bir şeklinde kullanmaya devam edilebilir.
  • Şampuanın saça hafif masaj yaparak yayılması önemlidir. Tırmalama, kazıma gibi sert hareketler saç derisini daha da tahriş ederek hastalığın şiddetlenmesine neden olabilir.
  • Saç dışında yüzünde de pullanma, kaşıntı gibi yağlı egzama şikayeti olanlarda, köpük yüzde de 3-5 dakika bekletilebilir.
  • Sebirox şampuanla saç yıkandıktan sonra üstüne veya diğer günlerde kozmetik kişinin kendi şampuanlarını kullanmasında bir sakınca yoktur.
  • Genelde tek saç yıkama için turu için yarım veya bir avuç içi şampuan yeterli olur.
  • Göz, ağız içi gibi bölgelere temas ettirilmemelidir.

Sık Sorulan Sorular

Sebirox kullanırken başka şampuan kullanılmasında bir problem yoktur. Sadece bu şampuanlar da doktor tavsiyesi dışında, ilaç içerikli medikal şampuan olmamalıdır.

Sebirox şampuan ilk 1 ay, haftada 3 gün, daha sonra haftada bir şeklinde 5-6 ay boyunca kullanılmalıdır. 6 ay sonrasında şampuana ara verilir ve saçta kaşıntı, kepeklenmenin devam edip etmediğine bakılır. Yağlı egzama belirtilerinin devam etmesi durumunda haftada veya iki haftada 1 gün şeklinde kullanılmaya devam edilebilir.

Sebirox, yağlı egzama olarak bilinen seboreik dermatit tedavisinde kullanılır. Herhangi bir maddeye karşı oluşan egzamalar ise alerjik bir durumdur. Bu nedenle şampuanın kullanımı tercih edilmez.

Sebirox şampuanın üretici firması "Avixa ilaç"tır.

Seboreik dermatit veya yağlı egzamaya bağlı saçta kaşıntı, kepeklenme, yüzde pullanma gibi belirtiler, sebirox, ketoral gibi şampuanlarla veya kortizon içeren saç losyonları ile geriler. Ancak tamamen vücuttan atılmasını sağlayan herhangi bir ilaç veya yöntem yoktur.

Saç derisinde yağ üretimi devam ettikçe hastalık da varlığını sürdürür. Bu da tamamen kişinin genetik yapısı ve cilt tipi ile ilişkilidir. Ancak zaman ilerledikçe yaşa bağlı, ciltteki sebum adı verilen yağ miktarı azalır. Buna bağlı olarak da yağlı egzama tamamen kaybolabilir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir