cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Dermatoloji Terimleri

Skatris Nedir?

  • Ağustos 15, 2023
  • 3 dakika okuma süresi
Skatris Nedir?

Skatris Nedir? Skatris Nedir Tıp?

Skatris veya skar, cilt veya doku üzerindeki yaralanma, kesik, yanık, cerrahi müdahale veya iltihap gibi nedenler sonrasında oluşan iyileşme sürecinin anormal fazla olması nedeniyle gelişen bir doku bozukluğudur.

Skatris oluşumu sonrası cilt doğal yapısını kaybeder ve daha farklı bir görünüm kazanır. Bu görünümler düz, çukur, kabarık veya renk değişiklikleri şeklinde olabilir.

Cildin iyileşme sürecine ve skatris oluşumuna etki eden faktörler arasında yaranın büyüklüğü, derinliği, kişinin genetik yatkınlığı, yaş, cilt tipi ve kullanılan tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Akne skarının oluşmasında ilk aşama inflamatuar fazdır. İnflamatuar fazda, foliküler keratinizasyon, folikül içinde C. acnes bakterisinin çoğalması, yağ üretiminde artış görülür. Daha sonra proliferasyon ve remodeling fazı görülür.

Bu aşamada vücuttaki yara iyileştirici maddelerin üretiminde anormallik görülür ve kolajen miktarı aşırı azalır veya artar. Azalması durumunda atrofik skar, artması durumunda hipertrofik skar görülür.

Skar Türleri

Akne sonrası oluşan skar türleri şunlardır:

Atrofik skar

Deri seviyesinden daha alçak olan skar türüdür. Atrofik skarlar da kendi içinde “Rolling skar” , “Boxcar skar” ve “İcepick skar” olarak ayrılır. Genel olarak icepick skar, deriden iğne şeklinde küçük bir alanda aşağı doğru boşluk şeklindedir, daha derindir ve tedavisi daha zordur. Rolling skar, bir taş yuvarlanmış gibi daha uzun skarlardır.

Hipertrofik skar

Deri seviyesinden daha yüksek olan skarlardır.

Keloidal skar

Keloid adı verilen deri seviyesinden kabarık, şiddetli skar türüdür. Cilt türü, skar oluşturmaya yatkın olan kişilerde görülür.

Skar Tedavisi

Skatrisler bazen kozmetik veya estetik rahatsızlık yaratabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Skatris oluşumu sonrası skatris krem gibi cilde sürülen formda ilaçlar olsa da bunlar çok etkili değildir. (Yara İzi, Skatris Nasıl Geçer?)

Diğer tedavi seçenekleri şunlardır:

  1. Lazer Tedavisi: Lazerler, cilt yüzeyindeki skar dokusunu hedef alarak cildin üst tabakasını düzelten veya doku bozukluğunu azaltan bir yöntemdir. En etkili tedavi yöntemlerinden biridir.
  2. Mikrodermabrazyon: Bu tedavi yöntemi, cilt yüzeyini hafifçe soyarak skarların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.
  3. Kimyasal Peeling: Kimyasal çözücüler cildin üst tabakasını soyarak skarların görünümünü düzeltebilir.
  4. Cerrahi Girişimler: Büyük ve belirgin skarlar için cerrahi müdahaleler gerekebilir. Skar dokusu ameliyat ile çıkartılır ve yerine sağlam deri konularak görünüm iyileştirilmeye çalışılır.
cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

papül görseli
Önceki

Dermis tabakası
Sonraki

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir