cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Üresal Forte Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

 • Şubat 11, 2024
 • 4 dakika okuma süresi
Üresal Forte Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Üresal Forte Nedir? Ne İşe Yarar?

Üresal forte merhem, içerisinde etken madde olarak üre ve salisilik asit içeren bir ilaçtır. Her ikisinin de oranı % 10’dur.

Hem üre hem de salisilik asit, soyucu grupta olan ilaçlardır. Kalınlaşmış cilt bölgelerini soymak ve inceltmek amacıyla kullanılır. Tıpta kalınlaşmış cilt bölgeleri hiperkeratoz olarak adlandırılır.

Üresal forte krem değil merhem formunda olduğu için daha yağlı bir içeriğe sahiptir. Bu sayede yumuşatma özelliği de daha fazladır.

Üresal forte, gebelerde ve emzirenlerde zorunlu durumlar haricinde kullanılmamalıdır. Çocuklarda da içerisindeki salisilik asitten dolayı kullanımı çok doğru değildir. Bu nedenle 12 yaş altında zorunda olmadıkça kullanılmamalıdır.

Üresal forte doktorun önerdiği yerler için kullanılmalıdır. Fazla tahriş edebileceği bölgelere sürülmemelidir. Üresal forte merhemin kullanılabileceği hastalıklar ve durumlar şunlardır:

 • Nasır, merhemin en sık kullanıldığı alanlardan biridir. Nasır, özellikle el ve ayak tabanı gibi bölgelerin fazlaca basınca maruz kalması sonucunda derinin üst tabakasının kalınlaşması durumudur. Bu kalınlaşma bazı durumlarda ağrıya da neden olabilir. Bu durumda üresal forte merhem, düzenli sürülerek nasırların incelmesini sağlar.
 • Kronik egzama hastalığı merhemin diğer bir kullanım yeridir. Egzama ilk aşamada ciddi bir cilt kalınlaşmasına neden olmadan sulantılı, kaşıntılı bir döküntü şeklinde görülür. Ancak tedavi edilmediği ve tetikleyen maddelerden uzak durulmadığı takdirde kronik hale gelir. Uzun sürede de ciltte kalınlaşmaya neden olabilir. Bu deri alanlarının inceltilmesi ve tedavi etmek için kullanılan kortizonlu kremlerin etki etmesi için üresal forte kullanılabilir.
 • Sedef hastalığı, üzerinde grimsi pullanmaların bulunduğu, kırmızı bir zemin halinde görülen döküntülü bir hastalıktır. Bazı durumlarda döküntülerin üzeri oldukça kalın olabilir. Sürülen ilaçlar da kolaylıkla etki edemez. Üresal forte kısa süreli kullanılarak uygun miktarda incelme sağlanır. (Sedef hastalığı çeşitleri nelerdir?)
 • Palmoplantar hiperkeratoz adı verilen el ve ayakta cilt kalınlaşması hastalığı, iktiyozis olarak bilinen doğuştan cilt kuruluğu hastalığı, tavuk derisi hastalığı, fazla miktarda cilt kalınlaşmasının eşlik ettiği mantar enfeksiyonları, tırnak kalınlaşması, üresal forte merhemin diğer kullanım yerleridir. Ancak tüm kullanımlar doktor kontrolünde ve önerisiyle kullanılmalıdır.

Üresal Forte Nasıl Kullanılır?

 • Üresal forte genelde günde 1 kez kullanılır. Ancak kalınlaşmanın fazla olduğu bölgelerde günde 2 kez de kullanılabilir.
 • Merhem sadece kalınlaşan cilt veya tırnak bölümüne sürülmelidir. Etraftaki sağlam cilde yanmaları engellemek için olabildiğince değdirilmemelidir.
 • Sürülürken nemlendirici kremler, pamuk veya bant gibi ürünlerle, çevredeki sağlam doku korunabilir.
 • Sadece deri, tırnak veya kıl kökü dibine uygulanmalıdır. Ağız, burun, göz, saç gibi bölgelere sürülmemelidir.
 • İstenmeyen bölgeye sürüldüğünde sıcak su ile yıkanarak uzaklaştırılabilir.
 • Açık yara olan bölgelere sürülmemelidir.
 • İltihaplı, enfeksiyonlu veya akıntılı bölgelere sürülmemelidir.

Üresal Forte Yan Etkileri

Üresal forte yan etkileri genelde hafif ve geçicidir. Ancak ciddi reaksiyonlara da neden olabilir. Üresal forte kullananlar aşağıdaki yan etkiler görüldüğünde doktoruna danışmalıdır:

 • Sürülen yerde kızarıklık
 • Sürülen yerde yanma
 • Sürülen yerde tahriş
 • Sürülen yerde kuruluk

Nadir olarak anafilaksi veya anjiyoödem gibi ölümcül olabilen alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Ancak bunlar oldukça nadirdir. Dilde, ağızda şişme, nefes darlığı gibi bir durumda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Vücutta fazla alana sürüldüğünde veya çocuklarda uygulandığında salisilizm adı verilen özel bir yan etki oluşabilir. Bunun nedeni içerisinde salisilik asitin yaptığı toksik etkidir.

Üresal forte merhem, kortizonlu bir ilaç değildir. İçerisinde soyucu maddelerden olan üre ve salisilik asit bulunur.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir