cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Cilt Hastalıkları

Bowen Hastalığı Nedir?

  • Şubat 4, 2024
  • 2 dakika okuma süresi
Bowen Hastalığı Nedir?

Bowen Hastalığı Nedir?

Bowen hastalığı, bir çeşit deri kanseri olan skuamöz hücreli karsinom’un (SCC) öncül lezyonudur. Yıllar içinde nadir de olsa bowen hastalığı SCC’ye dönüşebilir. Bu oran ortalama % 5 ile % 20 arasında değişir. (Skuamöz hücreli karsinom nedir?)

Yavaş büyüyen, deriden hafif kabarık, ortalama 1-3 cm çapında, keskin fakat düzensiz sınırlı, kılsız bir döküntü şeklinde görünür. Eritem (kızarıklık) vardır ve üzerinde sivilce benzeri döküntüler (papül) görülebilir. Genelde ileri yaşlarda ve kadınlarda ortaya çıkar.

UV ışınları, bowen hastalığının oluşumunda rol oynar. Açık tenli kişilerde bu nedenle daha sık görülür. Yüz, kol, el sırtı, parmaklar ve bacak altı kısmı güneşe biraz daha fazla maruz kaldığı için diğer vücut bölgelerine göre daha çok etkilenir. Ancak genital bölge gibi alanlarda da bowen hastalığı görülebilir.

Genelde tek bir lezyon olarak ortaya çıkar. Birden fazla da olabilir. Organ nakli yapılan kişiler ve bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda bowen hastalığının oluşumu kolaylaşır.

Bowen hastalığının karışabildiği ve ayırıcı tanısının yapılması gereken hastalıklar şunlardır:

  • Numuler egzama
  • Sedef hastalığı
  • Hipertrofik aktinik keratoz
  • İrrite seboreik keratoz
  • Siğil
  • Amelanotik malign melanom
  • Meme dışı paget hastalığı
  • Süperfisyal bazal hücreli karsinom

Hastalığın tanısı, biyopsi ile koyulur. Tanı konduktan sonra ek bir inceleme gerekmez. Lezyonda kalınlaşma olması, ortasının çökmesi, ülserleşme görülmesi gibi durumlarda SCC adı verilen kansere ilerleme olabileceğinden hızlıca lezyon çıkarılmalıdır.

Tedavide ilk tercih edilen yöntem cerrahidir. Fakat genital bölge, tırnak etrafı gibi cerrahinin zor olduğu yerlerde kriyoterapi, koterizasyon ile birlikte küretaj, fotodinamik tedavi, radyoterapi, Nd:YAG ve karbondioksit lazer, 5-fluorourasil ve imikimod içeren kremler tedavide kullanılabilir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir