cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Kozmetik

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

  • Eylül 21, 2023
  • 5 dakika okuma süresi
C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

C Vitamini Serumu Faydaları

C vitamini serumu, birçok farklı faydası olan ve rutin cilt bakımına eklenebilecek, yan etkisi oldukça az olan bir içeriktir. C vitamini serumunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Kolajen Üretimini Artırır

Vücudumuzda, cildin elastikiyetini artırmaya ve ince çizgilerin, kaz ayaklarının, gülümseme çizgilerinin ortaya çıkmasını yavaşlatmaya yardımcı olan kolajen adı verilen yapısal bir protein bulunur. Yaşlandıkça kolajen üretimi yavaşlar ve cilt daha yaşlı bir görünüme bürünür. C vitaminin cilt üzerine düzenli olarak uygulanması, kolajen seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur ve böylece cildi daha elastik ve kırışıklıklara karşı dayanıklı hale getirir.

2. Cilt Lekelerini Azaltır

Güneş lekesi, melazma, sivilce gibi nedenlerden dolayı ciltte hiperpigmentasyon adı verilen inatçı koyu lekeler oluşabilir. Bu lekelerin oluşmasının nedeni melanin adı verilen pigment hücrelerinin artmasıdır. C vitamini, cilt hücrelerindeki ekstra melanini inhibe eden ve izleri yavaş yavaş azaltan en etkili bileşenlerden biridir. (Sivilce İzi Nasıl Geçer?)

3. Cildi Onarır

C vitamini serumlarının bir diğer etkisi de cildin koruyucu bariyerini güçlendirmesidir. Bu bariyerin güçlenmesi hem cilt lekelerinin azalmasını hem de cilt enfeksiyonun riskinin azalmasını sağlar.

4. Cildin Aydınlatılmasına Yardımcı Olur 

C vitamini serumunun faydalarından biri de cildi aydınlatmasıdır. Daha parlak cilt için C vitamini serumlarının düzenli kullanılması oldukça fayda sağlayacaktır.

5. Cilt Hücrelerinin Korunmasına Yardımcı Olur  

C Vitamini, cilt aydınlatma ve yaşlanma karşıtı uygulamalarda en güvenilir çözüm olmanın yanı sıra, cilt üzerinde bir kalkan oluşturarak cildi UVA ve UVB ışınlarından da korur. Antioksidanların varlığı nedeniyle, zarara neden olabilecek tahriş edici maddeleri ve kirleticileri uzaklaştırır. C vitamini serumlarının güneş kremi kullanımına eklenmesi, ultraviyole ışınlardan daha iyi korunulmasına yardımcı olur. (Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?)

6. Cildi Nemlendirir

Cildimiz yaşlandıkça kuruluğa daha yatkın hale gelir. Ciltte kuruma, kepeklenme, kabuklanma, kaşınma gibi durumlar daha sık görülür. C vitamini, epidermisteki bariyer lipitlerinin üretimini arttırarak cildin doğal nemini geri kazanma yeteneğini artırır.

7. Sebum ve Doğal Yağların Üretimini Düzenler

Yağlı ciltler için c vitamini serumunun birçok şaşırtıcı faydası vardır . Düzenli olarak uygulandığında C vitamini serumu, cilt hücrelerindeki fazla yağı emer ve böylece sivilce gelişme olasılığını azaltır. Ayrıca siyah noktaların ve beyaz noktaların görünümünü azaltmak için cilt gözeneklerini temizler. (Siyah nokta nasıl geçer?)

8. Serbest Radikallerle Savaşır 

C vitamini serumunu yüze uygulamanın en belirgin faydaları arasında serbest radikalleri etkisiz hale getirmesidir. Radyasyon, böcek ilaçları, zararlı kimyasallar, duman gibi çevresel toksinler nedeniyle cilt hücrelerimiz zarar görür. C vitamini, cildin serbest radikalleri nötralize etmesine yardımcı olmak için antioksidanlar ve temel besinleri içerir.

9. Gözeneklerin Boyutunu En Aza İndirir

C vitamini serumunun bilinen faydalarından biri gözeneklerin görünümünü azaltmaktır. Yüksek C vitamini güçlü anti-oksidatif özellikleri sayesinde genişlemiş gözeneklerin boyutunu etkili bir şekilde azaltır, bu da cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca kolajen liflerinin güçlendirilmesine, elastikiyetin arttırılmasına ve genel cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

C Vitamini Serumu Ne Zaman Kullanılır?

Cilt için kullanılan ürünlerden bazıları sadece gece kullanılabilir. Ancak C vitamini, hem gece hem de gündüz kullanılabilir. Sabah evden çıkmadan güneş kreminin altına bir bariyer olarak sürülebilir. Sadece sabah veya sadece akşam kullanılabileceği gibi hem sabah hem de akşam aynı anda kullanılabilir.

C Vitamini Serum Nasıl Kullanılır?

  • C vitamini serum sabah-akşam olarak her gün düzenli kullanılmalıdır.
  • Cilt bakımı yapılırken öncelikle uygun cilt temizleyici ile yüz temizlenmelidir.
  • Temizlenen cilt üzerine tonik sürülebilir.
  • Tonikten sonra nemlendirici sürülür.
  • En sonda da sabah evden çıkmadan 10-15 dakika önce güneş kremi sürülmelidir.
  • Akşamları ise en sonda cildi besleyici diğer serumlar sürülebilir.
  • C vitamini serumu 3-4 damla ele dökülür. Daha sonra yavaşça masaj yaparak tüm yüze ve boyuna iyice yayılır.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir