cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Kozmetik Soru-Cevap

Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

  • Eylül 9, 2023
  • 3 dakika okuma süresi
Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

Güneş ışınları, UVA ve UVB başta olmak üzere 2 çeşittir. UVB ışınları güneş ışığının %5’ini oluşturur ve cildin yüzeyinde kalarak renk koyulaşması, yanık gibi durumlara sebebiyet verir. UVA ışınları ise derinin daha derin katmanlarına ilerleyerek, kırışıklık, cilt kanseri gibi durumlardan sorumludur. Güneşten korunmak tüm bu olumsuzluklardan uzak durmak için oldukça önemlidir. Güneşten korunma, fiziksel olarak kıyafetlerle yapılacağı gibi güneş kremi kullanmak da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Cilt Lekelerinin Oluşumunu Engeller

Özellikle yüz bölgesinde güneş kremini düzenli kullanmak cildin renk tonunun eşit kalmasını ve lekelerin oluşmasını engeller. Güneş lekeleri oluştuktan sonra kaybolmaları oldukça zor olabilmektedir. Bu nedenle leke oluşmadan güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir.

Güneş Yanıklarını Engeller

Güneş koruyucunun en belirgin ve dikkate değer faydalarından biri oluşabilecek güneş yanıklarını engellemesidir. Özellikle yaz aylarında denize girilmeden önce güneş kreminin 15-30 dakika önce sürülmesi güneş yanıklarını önemli ölçüde engeller.

Kırışıklık Oluşumunu Azaltır

Güneş ışınlarına yıllar boyunca korumasız maruz kalmak, cildin erken kırışmasına ve yaşlı bir görünüme sahip olunmasına neden olur. Yüzde ince çizgilerin oluşmasını engellemek ve olabildiğince genç bir cilde sahip olmanın en önemli noktası, erken yaşlardan itibaren düzenli ve doğru güneş kremi kullanmaktır.

Cilt Kanseri Riskini Azaltır

Başta melanom olmak üzere cilt kanserlerinin en büyük tetikleyicisi korumasız güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktır. Aktinik keratoz gibi cilt kanseri öncülü durumların oluşumu da güneş kremleri ile engellenebilir.

Ciltteki Proteinlerin Korunmasını Sağlar

Güneş kremi kullanımı ile ciltteki “keratin” gibi ana proteinlerin yıkılması engellenir. Bu gerekli proteinlerin ciltte sağlam bir şekilde kalması, cildin genç, ışıltılı ve pürüzsüz görünümüne yardımcı olur.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Cilde uygun olan güneş kreminin kullanılması gerekir. Kuru ciltler için, hassas ciltler için, yağlı ciltler için, karma ciltler için gibi birçok farklı çeşit güneş kremi bulunur. Bundan dolayı eczaneler veya doktora danışılarak uygun olan güneş kremi tercih edilmelidir.

Güneş kremi 6 aylık bebeklik döneminden sonra kullanılmaya başlanabilir. İlk 6 ay bebeklerde kullanımı önerilmez. 6 aydan sonra da mineral filtreli, kimyasal içermeyen uygun güneş kremi doktora danışılarak kullanılmalıdır. Güneş kremi kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Giysilerin kapatmadığı tüm cilt bölgelerine güneş kremi sürülmelidir.
  • Açıkta kalan alanları kapatacak miktarda güneş kremi kullanılmalıdır.
  • Güneş kremleri güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmelidir. Çünkü güneş kremi sürüldüğü anda etki göstermez.
  • Güneşli günlerde, güneş kremi 2-4 saatte bir yenilenmelidir.
  • Denize, suya girme durumunda güneş kremi yenilenmelidir.
  • En az SPF 30 + güneş kremleri kullanılmalıdır.
  • Kış aylarında da etrafı aydınlatan bir güneş olduğu için güneş kremi kullanılmaya devam edilmelidir.
  • Evde kalınması durumunda bile güneş hassasiyeti olan kişiler en azından günde bir kere güneş kremi sürmelidir.
cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir