cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Fito Krem Ne İşe Yarar? Fito Krem Nasıl Kullanılır?

  • Eylül 10, 2023
  • 4 dakika okuma süresi
Fito Krem Ne İşe Yarar? Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Fito Krem Nedir?

Fito krem içinde “Triticum vulgare” adı verilen etken maddeyi içeren sık kullanılan bir kremdir. Fito kremin içindeki maddeler, ciltte epitel adı verilen üst tabakayı yenileme özelliğine sahiptir.

Epitel tabakası travma, yanma, cerrahi müdahaleler gibi birçok farklı nedene bağlı tahriş olabilir. Bir süre sonra bu tabaka kendiliğinden kendini yeniler. Fito krem bu yenilenmenin daha hızlı ve daha düzgün olmasına yardımcı olur.

Fito Krem Ne İçin Kullanılır?

Yara İyileşmesi

Fito krem en sık yara iyileşmesi için kullanılır. Yara oluşumunda cildin tabakalarında ayrışma ve yıkılma gerçekleşir. Fito krem de bu parçalanan cilt tabakalarını tekrar oluşturarak, cildin eski haline gelmesine yardımcı olur.

Şeker hastalığı ciltte oluşan yaraların iyileşmesini engelleyen veya yavaşlatan bir hastalıktır. Bu nedenle dışarıdan bir takviyeye ihtiyaç duyulur. Fito krem bu kişilerde yara iyileşmesi açısından destek olarak kullanılabilir.

Yara içerisinde veya etrafında enfeksiyon olması durumunda, fito krem ile iyileşme elde edilemez. Çünkü sürekli olarak iltihap iyileşmeyi engeller. Bu nedenle ilk önce antibiyotik tedavisi verilmeli, sonrasında veya eş zamanlı olarak fito krem kullanılmalıdır.

Varis Yaraları

Bacaktaki damarların genişleyerek kirli kanı kalbe yeterince getirememesi durumuna varis adı verilir. Varis olan bacaklar yeterince beslenemediği için özellikle ayak bileğinin yan tarafında yara oluşması sık görülen bir durumdur. Bu duruma staz ülseri adı verilir. Fito krem bu yaraların iyileşmesi için oldukça faydalıdır.

Ancak krem tedavisinin yanında, varis çorapları kullanılmalı, uzun süre ayakta durulmamalı, gerekirse doktor kontrolünde kan akışını arttıran ilaçlar kullanılmalı ve bacak egzersizleri yapılmalıdır.

Ameliyat Yarası

Ameliyat bölgelerinde dikiş ile birlikte yara kalması mümkündür. Fito krem bu yaraların daha erken kapanması ve iz kalmaması için kullanılabilir.

Egzama ve Sedef

Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarında, kabuklu, akıntılı, kaşıntılı alanlar oluşabilir. Fito krem, bu hastalıkların esas tedavisinin yanında, bu döküntülü alanların erken iyileşmesi ve yara oluşmaması için kullanılabilir.

Yanık

Yanık cilde sıcak su, su buharı gibi maddelerin değmesi sonucunda oluşabilir. Yanık olan deride kızarıklık, soyulma, ağrı, su toplaması gibi belirtiler görülebilir. Fito krem yanık bölgesine sürülerek erken iyileşmesi sağlanabilir.

Cilt çatlakları

Soğuk, kozmetikler, yaşlılık, hızlı kilo alma gibi nedenlere bağlı oluşan cilt çatlaklarının iyileşmesi için fito krem kullanılabilir. Ancak tek başına bu çatlakların düzelmesi için genelde yeterli değildir. Çatlakların tedavisi için acnelyse gibi retinoid içeren kremler 3-6 ay gibi uzun süreler boyunca kullanılabilir. Ancak en etkili tedaviler lazer ile yapılan işlemlerdir. (Cilt çatlağı tedavisi nasıl yapılır?)

Nemlendirme

Fito krem aslında bir nemlendirici olmasa da, sürüldüğü bölgeyi bir miktar nemlendirme özelliği de bulunur.

Fito Krem Nasıl Kullanılır?

  • Fito krem günde en az 2 kere kullanılmalıdır. Ancak önerilen günde 3 kez kullanımıdır.
  • Fito krem yaranın üzerine el ile sürülebilse de, spatula gibi bir alet ile de sürülebilir. Sürüldükten sonra krem yavaşça yara bölgesine yayılır. Hızlı ve sert hareketler ile yayılmamalıdır.
  • Fito krem sürüldükten sonra gazlı bez ile yara alanı kapatılabilir. Bu kapatma işlemi hem fito kremin etkisini arttıracak hem de etrafa dağılmasını engelleyecektir.
  • Krem sürülen alana tekrar krem sürülmeden önce o bölgenin su ile yıkanması önerilir. Fito krem suda eriyebildiği için kolaylıkla yıkanır. İyice yıkandıktan sonra krem tekrar o bölgeye sürülebilir.
  • Fito kremden başka krem veya merhem kullanılacaksa ilk fito krem sürülür. 30 dakika-1 saat sonra tedavi edici krem üzerine sürülebilir.

Fito krem yüze sürülebilir. Ancak yüz için yoğun bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle yüzde aşırı yağlanma ve kaba bir his verebilir. Kozmetik olarak kullanışlı değildir. "Fito hydro" , fito kremin yüze sürülebilir bir formudur.

Fito krem antibiyotik içeren bir krem değildir. Bu nedenli enfeksiyonlu bölgeler için kullanımı uygun değildir. Antibiyotik içeren kremlere örnek olarak "Bactroban" , "Balaban" , "Terramycin" , "Stafine" , "Fucidin" verilebilir. Ancak bunların dışında da birçok farklı antibiyotikli krem bulunur.

Fito krem vücuttaki çatlaklar için kullanılabilir. Ancak hem bu çatlaklar hem de yüzdeki kırışıklıklar üzerine çok fazla bir etkisi yoktur.

Fito kremin gözenek sıkılaştırıcı etkisi bulunmamaktadır. Cilt gözenekleri tedavisinde en sık kullanılanlar "Sitrik asit" içeren ürünler, lazer tedavileri, PRP ve mezoterapilerdir.

Vajinal kaşıntının en sık sebebi mantardır. Fito krem hem mantar enfeksiyonu için etkili değildir hem de kaşıntıyı geçirme özelliği bulunmamaktadır. En çok kullanılan mantar kremlerinden bazıları "Zalain" , "Dermifin" , "Fungajen" ve "Exelderm"dir.

Fito kremin kaç günde etki edeceği ne için sürüldüğüne bağlı olarak ve yaranın şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak genel olarak çok şiddetli olmayan durumlarda 3-5 günde etki göstermeye başlar.

Fito krem açık yaraya sürülebilir. Ancak yara enfeksiyon kapmışsa fito krem tek başına yeterli gelmez. Antibiyotikli bir krem ile birlikte kullanılabilir.

Fito kremin tüylenme yapma etkisi yoktur.

Fito kremin kabuklu yaraya sürülmesinde herhangi bir sorun yoktur. Ancak kabuk bir yara dokusudur. Epitel ise bunun altında kalır. Düzgün bir şekilde cilt tabakası oluşması için kabuğun kendi kendine kalkması gerekir. Fito krem de bu kabuk kalktıktan sonra sürülürse daha çok etki eder.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir