cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Kullanılan Bir İlaç: Finasterid

  • Ocak 27, 2024
  • 3 dakika okuma süresi
Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Kullanılan Bir İlaç: Finasterid

Finasterid Nedir?

Finasterid, normalde prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ancak daha düşük dozlarında erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi tedavisinde de tercih edilebilen bir ilaçtır.

Erkek tipi saç dökülmesi, testosteron hormonuna karşı saç diplerinin duyarlı olması sonucu, ergenlik sonrasında hormonların artmasıyla başlayan ve 30-40’lı yaşlarda en üst seviyeye çıkan bir saç dökülmesi şeklidir.

Erkeklerde önce şakak bölgelerinde dökülme başlar ve gittikçe tepe bölgesi açılır. Kafanın yan kısmındaki saçlar ise genelde korunur. Kadınlarda ise tepe bölgesinde, ortada saç ayrımının olduğu yerden dökülme başlar ve ilerledikçe tepe bölgesi açılır. Bu dökülme yıllar boyunca yavaş yavaş ilerler.

Erkek gibi saç dökülmesinde minoksidil sprey, kortizonlu spreyler, vitamin takviyeleri, PRP, mezoterapi gibi birçok farklı yöntem kullanılabilir. Ancak direkt olarak hormonal etki gösteren finasterid de oldukça sık kullanılır. Ancak bazı hormonal yan etkiler sebebiyle hastalar kullanmaktan kaçınabilmektedir. (Minoksidil sprey ne işe yarar, nasıl kullanılır?)

Finasterid, 5-alfa redüktaz tip 2 enzimini engeller. Bu sayede testoretonun dihidrotestosteron (DHT) adı verilen hormona dönüşümünü engeller. Bu sayede DHT hormonunun neden olduğu saç dökülmesi de engellenmiş olur. Finasterid, direkt olarak testosteronu azaltmaz.

Erkeklerde finasteridin standart günlük dozu 1 mg’dır. İlacın etkili olup olmadığının belirlenmesi için en az 6 ay kullanılması gerekir. Bazı hastalarda bu süre 1 yıla uzayabilir. Düzenli olarak kullanıldığında saç miktarını ve kuvvetini arttırır.

Finasterid tabletin, minoksidil spreyle birlikte kullanılması etkiyi arttırır ve saç dökülme miktarının oldukça azaltır. Finasterid kullanırken mezoterapi, PRP gibi işlemler de eş zamanlı yapılabilir.

Finasterid genelde erkeklerde kullanılır. Kadınlarda fazla tercih edilmez. Ancak kullanılacaksa 2.5 mg-5 mg gibi daha yüksek dozlar gerekebilir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde daha çok spironolakton kullanılır.

Piyasada “Finhair” ve “Propecia” ticari adlarıyla bilinen 1 mg finasterid içeren tablet bulunmaktadır. Yurtdışında finasterid sprey formları bulunsa da ülkemizde hazır sprey şeklinde bir ürün yoktur.

Finasterid Yan Etkileri Nelerdir?

Finasterid bir çeşit hormonal ilaç olduğu için bazı istenmeyen yan etkiler görülebilir. Ancak 1 mg düşük bir doz olduğu için çoğu hasta tarafında kolaylıkla tolere edilir.

Erkeklerde en sık görülen yan etkilerden biri cinsel işlev bozukluğudur. Libidoda da azalma, boşalma sorunları, erekte olmakta zorlanma, sperm kalitesinde düşme gibi durumlar görülebilir. Ancak bu yan etkiler ilaç kesildiği anda geri döner. Çalışmalarda çok nadiren kalıcı olgular bildirilmiştir.

Erkeklerdeki diğer bir yan etki jinekomasti adı verilen meme dokusunda büyümedir. Bazı hastalarda da anksiyete, depresyon gibi psikiyatrik yan etkiler görülebilir.

Finasterid hormonal olarak gösterdiği etki ile saç foliküllerini, köklerini kalınlaştırır. Aynı zamanda dökülme miktarını da azaltır.

Finasterid, erkeklerde sperm fonksiyonlarını bozarak kullanıldığı aşamada kısırlığa neden olabilir. Ancak bu yan etki ilaç bırakıldığı an geri döner. Literatürde çok nadir kalıcı kısırlık olan kişiler bildirilmiştir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir