cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Cilt Hastalıkları Dermatoloji Terimleri

Liken Simpleks Kronikus Nedir?

 • Ekim 1, 2023
 • 3 dakika okuma süresi
Liken Simpleks Kronikus Nedir?

Liken Simplex Kronikus Nedir? Liken Simplex Kronikus Belirtileri

Liken simpleks kronikus, cildi sürekli kaşıma sonucunda, kaşınan yerlerdeki derinin kalınlaşması, kuruması, pullanması ve renginin değişmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Hastalık genelde ellerin kolay ulaştığı, saçlı deri, ense, ayak bilekleri, kol ve bacakların dış kısımlarında görülür. Ancak genital bölge ve makat da hastalıktan etkilenebilir.

Genital bölgenin etkilendiği durumlarda kadınlarda en sık mons pubis ve labia majorde, erkeklerde de kasıklar ve testis torbasında (skrotum) liken simpleks kronikus ortaya çıkar.

Makat bölgesi her iki cinsiyette de görülebilir. Makat çevresinde, hafif bir kızarıklık görülebileceği gibi derinin ciddi kalınlaşması gibi daha ciddi belirtiler de oluşabilir. Sürekli kaşımaya bağlı “ekskoriasyon” , “fissür (çatlak)” da görülebilir.

Liken simpleks kronikus tanısı doktorun aldığı anamnez ve muayene ile konulabilir. Ancak ayırıcı tanıda karışabilecek diğer hastalıklar şunlardır:

 • Kronik kontakt dermatit
 • Nörotik ekskoriasyon
 • Faktisiyel dermatit
 • Delüzyonel parazitoz

Liken Simplex Kronikus Neden Olur?

Liken simpleks kronikus’ta, “kaşıntı-kaşıma-kaşıntı” döngüsü adı verilen bir süreç vardır. Yani ilk önce bir bölgede herhangi bir nedenden dolayı kaşıntı ortaya çıkar. Hasta burayı kaşıdıkça, liken simpleks kronikus oluşur ve kaşıntı daha da artar.

Hastaların yaklaşık %70’inde psikososyal sorunlar bulunur. Ayrıca liken simpleks kronikusu olan hastalarda atopik dermatit daha sık görülür. (Atopik dermatit nedir?)

Böbrek yetmezliği, tiroid hastalıkları, karaciğer yetmezliği, hepatit B, C ve HIV enfeksiyonu, parazitik enfeksiyonlar, hematolojik veya organ kanserleri, altta yatan hastalıklardan biri olabilirken hiçbir organik hastalık da tespit edilmeyebilir.

Liken Simpleks Kronikus Tedavisi

Hastalığın tedavisinde asıl önemli olan kaşıntı-kaşıma döngüsünü kırmaktır.

 • Isı ve nem kaşıntıyı arttırabileceğinden pamuklu kıyafetler giyilmeli, kalın ve sıkı çamaşırlar giyilmemelidir.
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçınılmalıdır.
 • Özellikle kilolu kişiler kilo vermelidir.
 • Genital bölge temizliğinde sabun kullanılmamalı, ılık su ile temizlenmelidir.
 • Tedavinin başında kaşınan bölgeye kortizonlu kremler, mentol, fenol veya promaksin gibi kaşıntı azaltıcı ilaçlar kullanılabilir.
 • Kaşıntı azaldığında kortizonlu kremlerin dozu düşürülerek 1 ay kadar daha devam edilmelidir.
 • Kremlerin etkili olmadığı durumlarda kortizon içeren iğneler kullanılabilir.
 • Antihistaminik adı verilen kaşıntı ilaçları kullanılabilir.
 • Psikiyatrik temeli olan hastalarda antidepresanlar kullanılabilir.

Liken Simplex İyileşir mi?

Liken simplex kronikus, kaşıma döngüsü kırılması durumunda iyileşebilir. Önemli olan hastanın aynı bölgeyi kaşımasının engellenmesidir. Zaman içerisinde nemlendirici, kortizonlu krem gibi tedavilerle deri kalınlaşması azaltılır. Cilt rengi de genelde gittikçe açılır.

Liken Simplex Kronikus Bulaşıcı mı?

Liken simplex kronikus hastalığı bulaşıcı değildir. Tamamen kişinin belli bir cilt bölgesini sürekli kaşıyıp tahriş etmesi sonucu oluşur.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir