cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Xolair Nedir? Kurdeşende Xolair Tedavisi

 • Ekim 1, 2023
 • 4 dakika okuma süresi
Xolair Nedir? Kurdeşende Xolair Tedavisi

Xolair İğne Nedir?

Xolair, içerisinde 150 mg “Omalizumab” adı verilen ilacı içeren bir iğnedir. Omalizumab, vücutta alerjik reaksiyonlarda yükselen “IgE” adı verilen maddenin işlev görmesini engelleyen bir maddedir.

Alerjik astım tedavisinde ilk öncelikle hava yolu ile kullanılan ilaçlar ve haplar denenir. Ancak spesifik bir maddeye karşı alerjisi olanlarda yani alerji testinde pozitiflik saptananlarda, kandaki IgE düzeyi yüksek olanlarda, inhale kortizon ve beta agonist adı verilen spreylerin kullanılmasına rağmen astım şikayetleri hafiflemeyenlerde, şiddetli astım atağı geçirenlerde, xolair iğne kullanımı doktor tarafından düşünülebilir.

Xolair iğne, “kronik idiyopatik ürtiker” adı verilen cilt hastalığında ve “alerjik astım” tedavisinde kullanılır. Kronik idiyopatik ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak bilinir. Ancak kurdeşenin 6 haftadan uzun sürmesi ve alerji haplarına yanıt vermemesi durumunda kronik hale gelir. Bu durumda xolair iğne kullanmak gerekebilir. (Ürtiker, kurdeşen nedir, nasıl tedavi edilir?) (Ürtiker kaşıntısına ne iyi gelir?)

Kronik idiyopatik ürtikerde de, antihistaminik ilaçların günde 4’e kadar kullanılmasına rağmen rahatlama sağlanamayanlarda, anjiyoödem veya anafilaksi gibi ciddi alerjik reaksiyon geçirenlerde xolair başlanabilir.

Xolair iğne, 12 yaş üstündeki çocuklar ve yetişkinlerde kullanılabilmektedir.

İlacın gebelik kategorisi B’dir. Ancak yine de zorunlu durumlar dışında gebelikte kullanılmamalıdır.

Xolair’in süte ise geçtiği tespit edildiğinden emzirme döneminde kullanımı uygun değildir.

Kurdeşen İçin Xolair Nasıl Kullanılır?

Xolair’in tek iğnesinin içinde 150 mg ilaç bulunur. Genelde kronik idiyopatik ürtikerde 300 mg dozla iğneye başlanır. Bu nedenle 2 iğne aynı anda farklı bölgelerden vurulur.

En sık olarak her iki omuz derisi kullanılır. Ancak buradan iğne vurulmasına olanak olmayan kişilerde uyluk kısmından da enjeksiyon yapılabilmektedir.

Tedavi için iğne, ayda bir tekrarlanır.

Xolair, subkutan (deri altı doku) deri tabakasına uygulanmak için üretilmiştir. (Subkutan doku nedir?)

Xolair iğnesi kullanılırken bir anda “bilaxten” gibi antihistaminik adı verilen ilaçlar kesilmemelidir. Genelde bu hapların dozu ve kullanım sıklığı azaltılarak bir süre daha kullanılması önerilir. Zaman içerisinde kurdeşen döküntüleri oluşmadığında ilaç tamamen kesilebilir. (Bilaxten nedir, ne işe yarar?)

Kurdeşende xolair iğne tedavisinin semptomlar kontrol altına alınsa dahi, en az 6 ay-1 yıl kullanılması önerilir.

Bu süreden sonra hastalığın kontrol altına alındığı kişilerde zamanla iğnenin arası bir aydan 1.5 veya 2 aya uzatılır. Bir süre daha bu şekilde ilerledikten sonra iğne tamamen kesilir.

300 mg iğne ile rahatlamayan ve şikayetleri hala devam eden kişilerde ilaç dozu 450 mg veya 600 mg’a çıkılabilir. Ancak bu dozlara çıkılması şu anda endikasyon dışı başvuru gerektiğinden süre alabilmektedir. 600 mg’dan fazla doz kullanılmamalıdır.

Xolair İğne Yan Etkileri

Xolair iğne tedavisinin en sık görülen yan etkileri şunlardır:

 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı
 • Enjeksiyon bölgesinde şişlik ve kızarıklık
 • Enjeksiyon bölgesinde kaşıntı, yanma
 • Baş ağrısı

Yukarıdakiler dışında oldukça nadir olarak görülen yan etkiler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Farenjit
 • Parazit enfeksiyonları
 • Baş dönmesi
 • Uyku hali
 • Kollarda uyuşma
 • Bayılma
 • Öksürük
 • Ciddi alerjik reaksiyon
 • Trombositopeni
 • Bulantı
 • İshal
 • Hazımsızlık
 • Eklem ağrısı
 • Halsizlik

Xolair Kilo Aldırır mı?

Xolair iğnenin kilo aldırma etkisi bulunsa da bu oldukça nadirdir. Sadece ilaca bağlı kilo alma durumu çok seyrek görülür. Yenilen yiyeceklerin azaltılması ve uygun diyet ile alınan kilolar da kolaylıkla verilebilir.

Xolair İğne Kortizonlu mu?

Xolair iğne kortizonlu değildir. Bu nedenle oldukça uzun süreler boyunca kullanılabilmektedir. İçerisinde “Omalizumab” adı verilen ilaç bulunur.

Xolair Ne Kadar Süre Kullanılır?

Xolair, kronik idiyopatik ürtiker hastalığında en az 6 ay kullanılmalıdır. 6 ayın sonrasında da aralıkları 1.5-2 aya uzatılarak 6 ay kadar daha kullanılması önerilir. Normalde bu hastalık en geç 2-3 yıl içinde kaybolma eğilimindedir. Ancak bazı hastalarda bu süreç çok uzadığı için ve diğer tedavilere yanıt alınamadığı için çok uzun yıllar iğne kullanılmaya devam edilebilir. Bunun kararı doktor tarafından verilmelidir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir