cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Munderm Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

  • Ocak 29, 2024
  • 3 dakika okuma süresi
Munderm Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Munderm Jel Ne İşe Yarar?

Munderm jel, içerisinde etken madde olarak izotretinoin ve eritromisin olan, sivilce tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

İzotretinoin, retinoid grubu ilaçlardan biridir. Zoretanin, aknetrent, roaccutane olarak bilinen hapların krem formu olarak kabul edilebilir. Retinoidler, siyah nokta, yağlanma, kırışıklık gibi birçok duruma karşı kullanılabilir. En etkili oldukları yerlerden biri de aktif sivilcelerdir. (Retinoid kremler ne için kullanılır?)

Eritromisin ise bir çeşit antibiyotiktir. Sivilce oluşumunda cilt üzerinde yaşayan bazı bakterilerin etkisi olduğu için munderm jel içerisinde ek olarak antibiyotik de bulunur.

Munderm jel, papül, püstül, komedon türündeki hafif ve orta şiddetli akneler için kullanılabilir ve oldukça etkilidir. Munderm jel kullananların yorumları genelde olumlu yöndedir. Ancak kişinin cilt tipi ve sivilce şiddetine bağlı olarak bu durum değişebilir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Sivilce kremleri genel olarak etkili olabilmesi için 3-6 ay kullanılmalıdır. Munderm jel için de aynı durum geçerlidir. 12 yaş altındaki çocuklarda, gebelerde ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.

Munderm jelin en sık görülen yan etkisi sürülen yerde kızarıklık, yanma, batma ve kaşıntıdır. İçerisinde bulunan retinoid maddeye karşı oluşur. Özellikle hassas cilde sahip kişilerde bu durum daha sık görülür.

Ciltte aşırı bir yanma durumunda sürülen jel yıkanmalıdır. İlk günlerde akşamları 1 saat tutup yıkama şeklinde yapılıp bu süre her geçen gün 2-3-4 saat şeklinde arttırılarak gidilir. En sonda da tüm gece yüzde tutulup sabah yıkanır.

Cilt giderek alıştığı için bir süre sonra bu yan etkiler ortadan kalkar. Ek olarak gün aşırı kullanma şeklinde de cilt alıştırılabilir. Aşırı hassas cilde sahip olanlarda bu alışma oluşmayabilir. Bu durumda jel tamamen kesilir. Munderm jelin diğer daha nadir görülen yan etkileri, sürülen yerde ağrı, egzama ve döküntüdür.

Munderm krem değil jel formunda bir üründür. Henüz krem formunda uygun içerikli bir ilaç üretilmemiştir. Munderm jel kullananlar yorumları kişiye göre oldukça değişkenlik gösterebilir. Sivilcenin çeşidine, şiddetine, hastanın özelliklerine göre işe yarama olasılığı da değişir. Bu nedenle uygun ilacın seçiminde doktora başvurulmalıdır.

Hafif papüler, püstüler aknede krem, jel gibi topikal tedaviler yeterli olabilirken, nodüler, kistik gibi şiddetli formlarda tablet şeklinde tedavi ihtiyacı da olacaktır. Tablet olarak tetradox gibi antibiyotikler veya zoretanin gibi izotretinoin içeren haplar kullanılabilir.

Munderm Jel Nasıl Kullanılır?

  • Munderm jel sadece akşamları günde bir kere sürülür. Çok nadiren doktor kontrolünde sabah-akşam kullanılabilir.
  • Jelin içerisinde retinoid olduğu için leke oluşumuna sebebiyet vermemek için sabahları güneş kremi kullanılmalıdır.
  • Sivilceler üzerine veya tüm yüze ince bir tabaka halinde yayılarak sürülmelidir.
  • Cilt üzeri dışında ağız içi, burun içi, göz içi gibi bölgelere sürülmemelidir.
  • Yüze sürüldükten sonra eller iyice yıkanmalıdır.

İçerisinde bulunan retinoid madde, sivilce izi tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu nedenle munderm jel de 3-6 ay gibi uzun süreli kullanımda sivilce izlerine fayda sağlayabilir. Ancak bu fayda genelde az miktarda ve geç olmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan antibiyotiğin izlere faydası olmadığı için kullanılması gereksizdir. Hem sivilce hem iz tedavisi isteyenlerde ise iyi bir seçenektir. (Sivilce izi nasıl geçer?)

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir