cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Cilt Hastalıkları

Mongol Lekesi Nedir?

  • Ocak 30, 2024
  • 2 dakika okuma süresi
Mongol Lekesi Nedir?

Bebeklerde Mongol Lekesi Nedir?

Mongol lekesi, bebek anne karnında iken, cildin üst tabakasına göç etmesi gereken melanoblast adı verilen renk hücrelerinin derinin daha alt tabakasında (dermiste) kalması sonucu oluşan bir lekedir.

Doğum sonrasında hemen veya ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir. Tipik olarak bel bölgesi ve popo bölgesinde görülür. Yuvarlak, oval veya düzensiz şekilli grimsi mavi bir lekedir. Boyutu ortalama 2-8 cm’dir. Bazen birkaç tane oluşabilir.

Beyaz ırklarda mongol lekesi görülme olasılığı % 6-10 gibi bir oranken, siyahi ırklarda bu oran % 90 üzerine çıkar. Mongol lekesinin diğer adı mongolizm olan Down sendromu ile bir ilişkisi yoktur.

Klasik bel ve popo (gluteal) bölgesindeki lezyonlar kolaylıkla tanınır. Ancak ektopik mongol lekesi adı verilen ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan lekeler tanınamayabilir. Kol, bacak gibi bölgeler en sık görülen diğer bölgelerdir.

Normalde lekenin sınırları çok belirgin değildir ancak ektopik olanlarda sınır keskin olabilir. Ota nevüs, ito nevüs, okronozis, eritema diskromikum perstans ve fiks ilaç döküntüsü gibi diğer hastalıklarla karışabilir.

Mongol lekesi bulunan hastaların çoğunda ilk birkaç yılda kendiliğinden solma başlar ve ergenlik dönemine kadar lezyon tümüyle silinir fakat bazıları kalıcı olabilir. Kalıcı olanlarda grimsi mavi lezyonun üzerinde daha koyu lekeler oluşabilir.

Mongol lekesinin genelde diğer hastalıklarla ilişkisi yoktur. Ancak nadiren başka sistemik hastalıklar ile birlikte olabilir. Bu durumda erken tanı ile ilerleyici hasar engellenebilir. Leke herhangi bir kansere dönüşmediği için hiçbir tedavi yapmadan geçmesi beklenebilir. Kalıcı olanlarda ise kozmetik amaçlı lazer tedavileri kullanılabilir.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir