cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Displastik Nevüs Nedir?

 • Ekim 18, 2023
 • 3 dakika okuma süresi
Displastik Nevüs Nedir?

Displastik Nevüs (Atipik Nevüs) Nedir?

Displastik nevüs, renk ve şekil asimetrisi olan, genelde 6 mm’den daha yüksek çapa sahip olan ve mikroskop altında melanoma benzer özellikler gösterebilen, iyi huylu ancak atipik benlerdir.

Displastik nevüsler, atipik nevüs olarak da adlandırılabilir. Bazı kişilerde ailesel olarak anormal ben oluşumları görülebilmektedir. Toplum genelinde en az bir tane displastik nevüse sahip olan kişi sayısı ortalama % 2-10 arasındadır. Daha eski dönemlerde birden fazla atipik beni olan kişilerin melanom adı verilen kötü huylu deri kanserine dönüşme riskinden dolayı “Displastik nevüs sendromu” terimi kullanılmıştır.

Atipik ve anormal benler, genelde ergenlik dönemi ve sonrasında ortaya çıkarlar. En sık gövde, kol ve bacaklarda görülür. Benler bir veya daha fazla sayıda olabilir.

Kesin olarak displastik nevüs tanısı koyduracak özellikler olmasa da aşağıdaki özelliklere sahip olan benler daha risklidir:

 • Renk düzensizliği ve farklılığı olması
 • Ben 4 parçaya bölündüğünde her bölümünün şeklinin farklı olması
 • Çapın 5 mm’den büyük olması
 • Benin sınırlarının düzensiz ve silik olması
 • Birden fazla renk içerme

Aslında yukarıdaki özellikle kanserli ben veya melanomu düşündürecek bulgulardır. Bunlar ABCD belirtileri olarak bilinir ve displastik nevüslerde de sıklıkla bulunur. (Kanserli ben nasıl anlaşılır?)

Benlerin genelde ortaları daha kabarık ve daha koyu renklidir. Bu görünüm sahanda yumurta görüntüsü olarak adlandırılır ve displastik nevüsler için sıklıkla kullanılır.

Doktorun beni çıplak gözle görmesi ve dermaskop adı verilen aletle yakından incelemesi sonucu şüpheli bulgular tespit edildiğinde, benden parça alınarak biyopsi yapılır. Biyopsi sonucuna göre iyi huylu, displastik veya kanserli ben olup olmadığı anlaşılır.

Displastik nevüs aşağıdaki lezyonlar ile karışabilmektedir:

 • Basit edinsel nevüs (İyi huylu ben)
 • Konjenital nevüs (Doğumsal ben)
 • Melanom
 • Pigmente seboreik keratoz
 • Pigmente aktinik keratoz
 • Solar lentigo (Güneş lekesi)

Displastik nevüsü olan kişilerde melanom gibi ciddi kötü huylu cilt kanseri açısından bir risk değerlendirilmesi yapılmalıdır. Tek bir tane atipik ben olmasının melanom için herhangi bir risk artışına neden olmadığı düşünülmektedir. Ancak birden fazla displastik nevüsü olan ve ailede melanom öyküsü olan kişilerin düzenli aralıklarla dijital dermoskopi veya total vücut fotoğraflama gibi yöntemlerle takip edilmesi gerekir. Kişiye göre farklılıklardan dolayı takip aralığı 3-12 ay arasında değişebilir.

Melanom ve displastik nevüs açısından arada kalınan lezyonlar, total eksizyon adı verilen yöntemle tamamen çıkarılıp, patolojiye yollanmalıdır. Hastalar hayatları boyunca düzenli olarak güneş kremi kullanmalıdır. (Güneş kremi nasıl kullanılır?)

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir