cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Soru-Cevap

Excipial Lipo Nedir? Excipial Lipo Ne İşe Yarar?

 • Eylül 10, 2023
 • 3 dakika okuma süresi
Excipial Lipo Nedir? Excipial Lipo Ne İşe Yarar?

Excipial Lipo Nedir?

Excipial lipo, nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılan bir krem türüdür. İçerisindeki ana madde “üre”dir. Üre birçok tıbbi nemlendirici içerisinde bulunan bir üründür. Nemlendirme özelliği belirgindir. Excipial lipoda, üre’nin dışında yağ ve su içerikli ürünlerle karışım halinde bulunur. Beyaz renklidir ve hafif parfüm kokusu içerir.

Excipial lipo, çocuklarda da kullanılabilmektedir. Ancak 2 yaşından küçük çocuklarda parfüm içeriğinin olmadığı daha saf nemlendiriciler kullanılması daha doğrudur. Çünkü bu yaştaki çocuklar, kozmetik katkı maddesi olan ürünlere karşı da alerji geliştirebilir. Ayrıca üre özellikle 1 yaş altındaki çocuklarda ciltte tahrişe neden olabilir.

Excipial Lipo Ne İşe Yarar?

Excipial liponun başlıca kullanım sebebi nemlendirici özelliğidir. Kuru cilde sebep olan her türlü hastalıkta kullanılabilir. Ayrıca cilt kalınlaşması olan bölgelerde de uzun süre kullanımda incelme sağlar. Excipial lipo’nun kullanılabileceği hastalıklar şunlardır:

 • Egzama
 • Atopik egzama
 • Cilt kuruluğu (Kseroderma)
 • İktiyozis (Genetik cilt kuruluğu)
 • Kuruluğa bağlı cilt kaşıntısı
 • Kontakt dermatit
 • Sedef hastalığı

Excipial Lipo Nasıl Kullanılır?

 • Excipial lipo, kuruluğun veya cilt hastalığının bulunduğu bölgeye sürülür.
 • Günde en az 2-3 kere kullanılmalıdır. Hastalığa göre günde 5-6 kereye kadar kullanılabilir. Çok sayıda kullanılması herhangi bir yan etkiye genelde neden olmaz.
 • Kullanılmadan önce çalkalanması önerilir.
 • Excipial lipo sadece cilt üzerine uygulanır. Göz, ağız gibi bölgelere sürülmemelidir.
 • Açık yaraya sürülmesi uygun değildir.

Excipial Lipo Gebelikte Kullanılabilir mi?

Excipial lipo’nun gebelik kategorisi C’dir. C kategorisi, hayvanlarda ve insanlarda zarar olup olmayacağı ile ilgili yeterli çalışmanın olmadığını ifade eder. Kar, zarar oranına göre doktor kontrolünde kullanılabilir. Ancak gebelik ve emzirme döneminde excipial lipo yerine, vazelin gibi saf nemlendiricilerin kullanılması daha doğrudur.

Excipial Lipo Yüze Sürülür mü?

Excipial lipo’nun yüze sürülmesi tercih edilmez. Çünkü içerisindeki % 4’lük üre miktarı yüz gibi hassas ciltler için bir miktar fazladır. Yüzde yanma, batma, kızarma gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle yüz için % 2 üre içeren “Excipial Hydro” gibi ürünlerin kullanılması daha doğrudur.

Excipial Lipo Kaşıntıya İyi Gelir mi?

Excipial lipo, cilt kuruluğuna bağlı görülen kaşıntılarda oldukça etkilidir. Özellikle yaşlı kişilerde cilt kuruluğu oldukça sık görülür. Bu nedenle excipial lipo gibi nemlendiricilerin düzenli olarak günde en az 3 kere kullanılması kaşıntıyı oldukça iyi bir şekilde azaltır. Ancak cilt kaşıntısı uyuz gibi başka bir nedene bağlı olarak oluştuysa, excipial lipo’nun bu kaşıntıya etkisi yoktur.

Excipial Lipo Lekelere İyi Gelir mi?

Excipial lipo’nun leke geçirici etkisi yoktur. Sadece leke açmak için kullanılacak diğer tedavilerin yanında destekleyici olarak kullanılabilir. (Leke Tedavisinde Kullanılan Kremler)

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir