cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Kozmetik Soru-Cevap

Hirudoid Forte Jel/Krem Ne İşe Yarar?

 • Eylül 23, 2023
 • 3 dakika okuma süresi
Hirudoid Forte Jel/Krem Ne İşe Yarar?

Hirudoid Nedir? Hirudoid Forte Jel/Krem Ne İşe Yarar?

Hirudoid forte jel, içerisinde mukopolisakkarit polisülfat (kondroitin polisülfat) içeren bir jeldir. 1 gramında 400 Ü, sığır kaynaklı mukopolisakkarit bulunur.

Bunun dışında yardımcı madde olarak izopropil alkol, poliakrilik asit, propilen glikol, sodyum hidroksit ve deiyonize su içerir.

Jel formu dışında, hirudoid forte krem şeklinde de üretilmiştir. Bunlar arasındaki fark birinin jel birinin krem kıvamında olmasıdır. Diğer açılardan her ikisi de aynı durumlar için kullanılır.

Hirudoid forte, ciltte hematom adı verilen morarmaların tedavisinde kullanılır. Morarma olmadan cilt travması durumunda da kullanılabilir.

Ciltte travma sonucu oluşan morarmalar için kullanılabilirken, vaskülit veya hemofili gibi hastalıklar sonucu oluşan kanamalarda fazla etkili değildir. Bu hastalıkların tedavisinde farklı ilaçlar kullanılmalıdır.

Cilt morarması dışında, varis çorabı gibi basınç tedavisi altında iyileşmeyen yüzeyel tromboflebit tedavisinde kullanılabilir. Yüzeyel tromboflebit, özellikle bacaklardaki yüzeye yakın damarlarda pıhtı nedeniyle tıkanma oluşmasıdır.

Böbrek yetmezliği olanlarda, karaciğer yetmezliği olanlarda ve çocuklarda da kullanılabilir. Herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur.

Hirodoid forte jel/kremin gebelik kategorisi C’dir. C kategori, insan veya hayvanlarda çalışma yapılmadığını ifade eder. Bu nedenle zorunlu durumlar haricinde gebelerde kullanılmamalıdır.

Emziren kadınlarda süte geçme konusunda da bir çalışma yoktur. Bu nedenle emzirenlerde de olabildiğince kullanılmamalıdır. Ancak kullanıldığında çok fazla bir problem yapması da beklenmemektedir.

Hirudoid forte 0.455 jel, başka bir ilaç veya kremle etkileşime girmez. Ancak başka bir krem kullanılacağı zaman aralarına en az 30 dk-1 saat koyulması tavsiye edilir.

Kremin veya jelin net olarak bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak içerisindeki maddelere alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekir. Yapabileceği yan etkilerden en sık olanı sürülen yerde kızarıklıktır.

Hirudoid jel veya krem, oda sıcaklığında 25 derecenin altında saklanmalıdır.

Hirudoid Forte Jel/Krem Nasıl Kullanılır?

Hirudoid forte jel veya krem, morarmanın olduğu cilt bölgesine, büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama parmak ucuna 3-4 cm alınarak yavaşça sürülür.

Hafif masaj yaparak sürülmesi önemlidir. Cilde fazla basınç yapılması morarmanın artmasına neden olabilir.

Normalde kullanımı günde 2-3 kez şeklindedir. Ancak fazla miktarda lezyon olması durumunda günde 4-5 gibi de kullanılabilir.

Travma sonrası oluşan morarmaların tedavisinde genelde 7-10 gün hirudoid sürülmesi yeterlidir. Yüzeyel tromboflebitte ise 1-2 hafta gibi daha uzun süre kullanım gerekebilir.

Hirudoid forte jel veya krem, gazlı bez gibi bir sargı altına sürülmemelidir. Sürüldükten sonra cilt açıkta bırakılmalıdır.

Göze, açık yaralara, ağız içi, makat gibi vücudun iç kısımlarına sürülmemelidir.

Hirudoid Forte Jel/Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hirudoid forte krem veya jel, kas gevşetici değildir. Ciltteki morluk ve yüzeysel damarların tıkanıklıkları için kullanılır. Kaslar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Hirudoid krem, sivilce tedavisinde kullanılan bir ilaç değildir. Sivilcelerin oluşumunu baskılamak için iltihap ve inflamasyonu baskılayacak maddelere ihtiyaç vardır. Bunlar da benzoil peroksit, klindamisin, eritromisin, tretinoin, dapson gibi etken maddeleri içeren ilaçlardır. "Vulgarex" , dapson içeren jellere, "Benzoxin" de benzoil peroksit ve klindamisin içeren jellere örnek olarak verilebilir. (Vulgarex nasıl kullanılır?) (Benzoxin nasıl kullanılır?)

Morluğun yaygınlığı, derinliği ve nedenine göre kaç günde geçeceği değişiklik gösterebilir. Ancak kanama yapan ek bir hastalığı olmayan kişilerde, basit bir travmaya bağlı morarmalar ortalama 1 hafta içinde iyileşir.

Vücutta morluk çıkması birçok farklı duruma bağlı görülebilir. Genelde cilt travması gibi basit nedenlere bağlıdır. Hirudoid forte krem ve jel de, cilde alınan travmalar sonrasında oluşan morluklarda etkilidir. Altta yatan başka bir hastalığa bağlı görülen morluklarda ise doktora başvurulmalıdır.

 • Yoğun egzersiz
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • C vitamini, K vitamini ve demir eksikliği
 • Şeker hastalığı
 • Von Willebrand hastalığı
 • Trombofili
 • Kemoterapi
 • Kanserler
 • İmmün trombositopeni
 • Hemofili
 • Cushing sendromu
 • Ehlers-Danlos sendromu
Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir