cildiyehekimi.comCildiye doktorundan doğru ve kaliteli bilgiler…
Dermatoloji Terimleri

Melanonişi Nedir?

  • Eylül 16, 2023
  • 3 dakika okuma süresi
Melanonişi Nedir?

Melanonişi Nedir? 

Melanonişi, tırnakta genellikle uzunlamasına bir çizgi olarak gözüken bazen daha yaygın olan, kahverengi, mavi, mor veya siyah renk değişikliğidir. 

Melanonişi, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan bireyde ortaya çıkabilir ve her iki cinsiyeti de eşit derecede etkiler. Özellikle Fitzpatrick cilt tipi 5-6 olan koyu tenli kişilerde daha sıktır. 

Melanonişi en sık el ve ayak baş parmak, işaret parmaklarında oluşur. 

Tırnak plağı keratinden yapılmış sert, yarı saydam bir yapıdır . Normalde pigmentli (renkli) değildir. Melanositler normalde tırnakta aktif olmadan bekler. Ancak aktifleştiklerinde tırnakta renkli bir bant oluştururlar.

Melanositik hiperplazi, melanositik aktivasyon ve melanositik hiperplazi şeklinde melanositler artarak leke oluşturabilir. Melanositik hiperplazi malign yani kötü huylu arttığında melanom adı verilen ciddi bir cilt kanserine dönüşebilir. 

Melanonişi Neden Olur? 

Melanonişinin iyi huylu ve kötü huylu birçok farklı nedeni olabilir.

1-) Yapısal (Genetik)

2-) Gebelik 

3-) Tırnak yeme, koparma 

4-) Sedef hastalığı 

5-) Liken planus 

6-) Amiloidoz 

7-) Hallopeau akrodermatiti

😎 Bazal hücreli karsinom

9-) Siğil 

10-) B12 veya folat eksikliği 

11-) Addison sendromu 

12-) Akromegali 

13-) Cushing sendromu 

14-) HIV enfeksiyonu 

15-) Lupus 

16-) Sistemik skleroz 

17-) Fototerapi 

18-) Kemoterapi 

19-) Tırnak mantarı

20-) Bakteri ve mantar enfeksiyonları 

21-) Melanom 

Melanonişi Tedavisi 

Melanonişi kanser gibi bir nedenden kaynaklandığında cerrahi yöntemlerle çıkarılıp vücuda yayılım olup olmadığı tespit edilmelidir. 

İlaca veya enfeksiyona bağlı melanonişi, bunlar tedavi edildiğinde düzelir. 

Diğer iyi huylu nedenlere bağlı olanlarda tedavi yapılmasına gerek yoktur. 

Melanonişi Çeşitleri

Melanonişinin, longitudinal, diffüz ve transvers türleri bulunur. Longitudinal melanonişi veya melanonişi striata, tırnakta uzunlamasına bir çizgi olarak görülür ve en sık görülen melanonişi türüdür. Melanom, lentigo veya tırnak beni gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Diffüz melanonişi, tırnakta yaygın olarak ortaya çıkan, siyah, mavi, gri veya kahverengi renk değişiklikleridir. En sık olarak bazı ırklarda tırnak özelliği olarak, ilaçlara bağlı olarak veya tırnak mantarı sebebiyle ortaya çıkarlar.

Transvers melanonişi, tırnakta enlemesine bantlar olarak görülür. En sık bazı ilaçların kullanılması sonucu ortaya çıkarlar.

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yazar

cildiye_hekimi

Halen aktif bir şekilde "Deri ve Zührevi Hastalıklar" hekimi olarak görev yapmaktayım. Amacım cilt hastalıkları ve kozmetik üzerine doğru ve kaliteli bilgiler vermektir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir